Na OŠ Loka Črnomelj je za nami prvo leto projekta Inovativna pedagogika 5.0, v katerem je v središče postavljen učenec. V projektu smo nadgrajevali rezultate, izkušnje in smernice na področju digitalnih kompetenc učencev in učiteljev. V šolskem letu 2023/2024 smo projekt izvajali v dveh inovativnih razredih, 6.b in 7.c. Pripravili smo 17 učnih scenarijev, s katerimi smo pri učencih razvijali različne digitalne kompetence iz okvirja DigComp 2.2. Zajeli smo predmete: slovenščina, matematika, zgodovina, šport, naravoslovje, tehnika in tehnologija, likovna umetnost ter tuj jezik angleščina. Poleg omenjenih inovativnih razredov smo pripravili vzorčne učne scenarije in razvijali digitalne kompetence tudi pri matematiki, slovenščini in angleščini v prvi triadi. Oddali smo 17 primerov vzorčnih učnih scenarijev za razvijanje digitalnih kompetenc učencev, od tega smo jih 16 izvedli v razredu. Na učnih urah so bili prisotni člani tima Inovativna pedagogika 5.0, na treh pa tudi člani tima iz mentorske šole OŠ Belokranjskega odreda Semič. Glede na to, da smo tudi to leto preživeli v posebnih razmerah – računalniška učilnica je bila tudi učilnica slovenščine – smo z napredkom učencev inovativnih razredov zelo zadovoljni. Zaznali smo povečanje angažiranosti učencev; sodelovanje učencev pri pouku se je povečalo zaradi uporabe interaktivnih in digitalnih orodij. Tako učenci kot učitelji so izboljšali svoje digitalne kompetence, kar je ključno za nadaljnje izobraževanje in življenje v digitalni dobi.