<![CDATA[V četrtek, 6. septembra so imeli učenci 9. razredov OŠ Loka Črnomelj naravoslovni dan na Griču.

V jutranjem soncu, ko je bila na travi še rosa, nas je na začetku gozdne učne poti Grič sprejel vodnik Tone Starc. Učenci so na poti spoznali različne drevesne in grmovne vrste, na zeliščnem vrtu pa različna zelišča. Ob vodnemu zajetju, vaškemu kalu, so spoznali zgodovino nastanka največjega gričkega kala. Ob pripovedovanju so spoznali kako težko je bilo nekdanje  življenje kmetov, predvsem gospodinj, ki so v oddaljene domove prinašale vodo. Spustili smo se tudi v notranjost kraške jame, ki ji domačini rečejo grdanji skedenj. V njej smo se pošteno ohladili, saj smo bili od pohoda nekateri že pošteno spoteni. Navdušeni smo bili nad lepotami kraškega sveta. Spoznali smo tudi naravno nahajališče kalcita, ki so ga dodajali glini pri izdelavi gričkih loncev. Oblika gričkega  lonca je tudi simbolni znak učne poti. Na koncu smo se lepo zahvalili za zanimivo in poučno razlago. Obljubili smo, da zagotovo še kdaj pridemo.

Navdušeni nad lepotami narave, šelestenjem lista, so fantje ob čakanju na prevoz  dekletom pokazali, kako dobro igrajo nogomet in da so polni energije.

 

  Alojz Hudelja, prof.

 ]]>